Skalūno geologija

Skalūnas- viena iš seniausių pasaulyje plonais sluoksneliais ( plokštelėmis )skylanti natūrali uoliena. Skalūno gaminius charakterizuoja netolygi, sloksniuota  faktūra  bei  žemės spalvos: juodą, pilką, žalsva bei rausva.

Išskiriamos dvi skalūnų grupės: nuosėdiniai ir kristaliniai (metamorfiniai) skalūnai. Tipiniai pavyzdžiai pateikti lentelėje:

Klasifikacija

Pavyzdžiai

Vulkaninės kilmės

Granitas, bazaltas

Nuosėdinės

Anglis, kalkakmenis, smiltainis

Kristalinės (metamorfinės)

Marmuras, skalūnas, filitas

Atsižvelgiant į skalūno rūšį, skiriasi skalūno gaminių panaudojimo  interjere ar pastatų išorėje  galimybės (plytelėms ar stogų  bei fasadų dangai). Skalūno kokybė bei savybės priklauso nuo jo sudėtinių medžiagų. Kuo jame mažiau geležies, kalcito priemaišių, tuo skalūno gaminiai atsparesni drėgmei bei žemai temperatūrai.

Skalūno plytelės gali būti naudojamas grindų,bei sienų apdailai, savo reljefo įvairove  suteikdamos interjerams išskirtinio originalumo.Skalūno plytelės ypač tinkamos grindims. Dėl išskirtinės tekstūros jos malonios vaikščiojimui basomis. Be to skalūno plytelės “kvėpuoja” ir išlaiko komfortišką aplinkos temperatūrą,yra neslidžios.

Skalūnas –palyginus  lengva, atspari drėgmei bei atšiauriam klimatui uoliena, kuri ypač tinkama  stogų bei įvairios paskirties pastatų dangai.

Skalūno plytelės bei stogų bei fasadų danga vertinami kaip vieni iš tvirčiausių bei ilgaamžiškiausių natūralaus akmens gaminių.

Filitas – kas tai?

Filitas lyginant su skalūnu yra:

  1. Kietesnis;

  2. Tankesnis;

  3. Stipresnis

Filitas formavosi kelis šimtus milijonų metų ilgiau nei skalūnas. Kiekvienoje formavimosi stadijoje jis tapo kietesnis, tankesnis bei stipresnis nei skalūnas. Filitas taip pat turi savitą lyg satinas žvilgesį, išsiskiria žalsvu atspalviu. Tai padeda jį atskirti nuo skalūno. Pasaulyje filitas yra reta uoliena, tačiau mes galime pasiūlyti vieną iš retų aukščiausios kokybės filitų – ”SSQ Riverstone“. 

Kodėl natūralus skalūnas?

choose slate main

Renkantis stogo dangą iškyla klausimas, kodėl reikėtų rinktis SKALŪNĄ. Štai kelios priežastys:

  • Skalūnas – viena iš seniausių, jei ne pati seniausia, stogo danga, jis pradėtas naudoti anksčiau už kitas - gamintas dangas, tokias, kaip molinės čerpės ir kiti analogai, todėl yra patikrintas laiko ir įrodęs savo patikimumą bei praktiškumą;

  • Skalūnas yra viena gražiausių ir stilingiausių stogo dangų;

  • Skalūnas yra unikalus bei turi daugybę pritaikymo galimybių – įvairių formų, dydžių, storių. Be to, skalūnas tinka ir moderniam, ir klasikiniam stiliui;

  • Skalūnas yra ekologiška, natūrali medžiaga;

  • Skalūnas suteikia pastatui papildomos vertės;

  • Skalūnas yra ilgaamžiškesnis už patį pastatą;

  • Geros kokybės skalūnas neišbluks ir nepakeis savo savybių;

  • Danga nereikalaujanti specialios priežiūros;

  • Skalūno stogo ar fasado danga konkuruoja kaina su analogais, o kai kuriais atvėjais net yra pigesnė;

Skalūno danga prieš alternatyvas

delcarmen church detail

Bet kuriai kitai stogo dangai sunku varžytis su skalūnu. Skalūno ilgaamžiškumas bei kitos gerosios savybės sąlygoja, kad yra sukurta panašiai atrodančių dangų, tačiau:

  • Skalūnas lyginant su fibrocementine plokšte yra ilgaamžiškesnis. Tyrimai rodo, kad fibrocementinę plokštę reikės pakeisti po 30 metų, kai tuo tarpu skalūnui suteikiama 50-100 metų garantiją.

  • Betoninių čerpių svoris yra dvigubai didesnis į 1 kv.m. nei skalūno, kas žymiai padidina stogo konstrukcijos kainą. Be to, betoninės čerpės taip pat yra ne tokios ilgaamžės.

  • Nors skalūno danga nusileidžia savo spalvine gama ar forma lyginant su molio ar kitomis čerpėmis, tačiau lenkia savo savybėmis, tokiomis, kaip ženkiai mažesnis vandens įgeriamumas, kelis kartus didesnis atlaikymas termo ciklų, o tai tiesiogiai įtakoja ilgesnį tarnavimo laiką, sumažina samanojimo galimybę.

  • Kokybiško skalūno spalva ir faktūra neblunka ir nesikeičia begant laikui- ji susiformavusi natūraliai per tūkstančius metų, o ne dažyta ar padaryta, kaip alternatyvių dangų.

  • Skalūno danga yra ekologiška – tai natūrali uoliena, ji nėra gaminama klijuojant, maišant kelis komponentus, dažant ar naudojant kitokį cheminį ar terminį apdirbimą.

Roofing ProductWeightDurabilityMaintenance % of initial costRe-Roofing Frequency Times
Concrete Tiles 51 30 10% 3.33
Clay Tiles 63 40 10% 2.5
Fibre Cement “Slates” 21-25 30 12% 3.33
SSQ Ultra Natural Slates 20-30 100+ 12% 1

Source: Building Magazine

The Inventory of Carbon and Energy (ICE) Chart below compares Natural Slate against Clay and Concrete Tiles below.

ProductEmbodied Energy (MJ/kg)Embodied Carbon ((kgCO2/kg)Life expectancy (Years)
Natural Roofing Slate 0.1 – 1.0 0.005 – 0.054 20 – 100+
Clay tile 6.5 0.43 40 – 65
Concrete tile 1.2 0.19 30 – 50

Source: Inventory of Carbon and Energy, University of Bath, 2006

Kodėl rinktis SSQ skalūną?

house closeup

  • Daugiau nei 30 metų patirtis bei viena iš skalūno prekybos rinkos lyderių;

  • Pirmieji sertifikavo ir įvežė ispanišką skalūną į UK, kaip analogą ženkiai brangiasniam angiškam, kur yra ypač senos skalūno naudojimo tradicijos ir patirtis, labai aukšti kokybės standartai;

  • Visos SSQ GROUP siūlomos skalūno rūšys (net 8) yra sertifikuotos A1-T1-S1 – tai įrodo jų aukštą kokybę;

  • SSQ skalūnui suteikiama nuo 30 iki 100 metų garantija;

  • Aukšti kokybės kontrolės standartai;

  • Greitas užsakymo išpildymas – populiariausios rūšys pastoviai palaikomos sandėliuose: Ispanijoje, UK, Lietuvoje ir kituose;

  • Produkto pristatymas nuo durų iki durų, pagal pareikalavimą;

  • Techninis palaikymas nuo 'detalių' ar 'mazgų' brėžinių iki projekto sąmatos apskaičiavimo;

  • Galima ir profesionali skalūno montavimo paslauga..

akmens klasika baneris lietuviskas